Zadbaj o zęby – higiena oraz inspekcja uzębienia u dentysty

Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej są popularne właściwie wszystkim, bowiem wpajane są już od najmłodszych lat. Koncerny tworzące pasty do mycia zębów i inne akcesoria do higieny jamy ustnej prześcigają się w tworzeniu kampanii reklamowych nie jedynie swoich artykułów niemniej jednak także zasad dotyczących zdrowia zębów. Stomatologia jest dziedziną medycyny, w jakiej pojawiają się jakieś odkrycia czy nowe rozwiązania oraz każde z nich jest niezwłoczne przekazywane społeczeństwu. I w teorii jest wszystko wyraźne, każdy wie co robić ażeby uniknąć próchnicy.

Jednakże w rzeczywistości popełniamy obfitość grzechów, które doprowadzają do problemów z zębami. Choć rozumie się samo przez się, że zęby należy myć po posiłku, dużo osób przyznaje się do tego, że myje zęby zaraz po przebudzeniu, podczas porannej toalety. Mimo to już po zjedzeniu śniadania tej czynności nie wykonują, pomimo że czyszczenie zębów ma na celu między innymi oczywiście usunięcie resztek jedzenia z jamy ustnej. Dodatkowym kłopotem jest podjadanie pomiędzy posiłkami i picie słodzonych napojów. Cukier jest najogromniejszym sprzymierzeńcem próchnicy i osoby, jakie miewają ubytki w wielu przypadkach przyznają się właśnie do tego, że uwielbiają słodycze.

Dentyści zalecają by, kiedy nie ma dyspozycji umycia zębów po posiłku, chociażby przepłukać je płynem do jamy ustnej czy też żuć gumę bez dodatku cukru. Higiena jamy ustnej jest nadzwyczaj istotna, nie wyłącznie ze względu na wartości estetyczne ładnego i rześkiego oddechu niemniej jednak również z uwagi na zdrowie całego organizmu.

Rzecz jasna podłożem właściwej higieny jest szczotkowanie zębów, najlepiej po dowolnym posiłku, jednakowoż przynajmniej dwa razy na dzień, co potwierdza szabat-dent. Z czego potrzebne jest mysie zębów wieczorem, przed snem. Niemniej jednak stomatologia zaleca też zastosowanie innych metod popierających czystość w ustach. To na przykład nici zębowe, jakie użytkuje się po szczotkowaniu i które świetnie usuwają resztki pokarmu spomiędzy zębów. Wiadomo albowiem, że zalegające pozostałości jedzenia ulegają rozkładowi, co z kolei prowadzi do przykrego zapachu czy też innych problemów.

Rekomendowane teksty